19.8 C
Skopje
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Тагови океани

Таг: океани

Во океаните завршија 1,5 милијарди заштитни маски

Се проценува дека 1,56 милијарди заштитни маски завршиле во океаните ширум светот годинава поради пандемијата на КОВИД-19, што остава тешки последици на...

Океаните се загреваат со такво темпо како секоја секунда да фрламе...

Океаните во светот во моментот се загреваат со исто темпо како пет атомски бомби кои беа фрлени во Хирошима да се фрлаат...

На Нов Зеланд е забележан феномен кој ги загрижи научниците

Сателитските снимки на јужниот дел од Тихиот Океан покажуваат дека источно од Нов Зеланд се наоѓа голем дек од необично топол океан....

Поради загревањето на океаните снемува кислород

Иако за загадувањето на морињата и океаните се знае со децении, истражувачите велат дека климатските промени ја влошуваат ситуацијата кога е во...

Океаните во иднина ќе произведуваат шест пати повеќе храна отколку денес

Со примена на технолошки решенија и подобро управување океаните во иднина ќе можат да произведуваат до шест пати повеќе храна отколку денес,...

Бојан Слат успеа – системот за чистење на окeаните од пластика...

Системот за чистење на океаните од пластика почна да лови отпад од огромната карпа од отпад која плови по средината на Тихиот Океан и...

Секој пат кога переме алишта во машина ги загадуваме океаните со...

Кога и да е возможно, избегнувајте да купувате синтетичка облека и наместо тоа носете облека од природни материјали како памук, волна или лен. датавеќе...

Климатските промени ќе ја сменат бојата на океаните

Климатските промени до крајот на 21 век најверојатно ќе влијаат на војата на половина од океаните на Земјата, предвидува истражувањето на Институтот за технологија...

Делови од океаните денес имаат 40% помалку кислород отколку пред 50...

Океаните ни даваат храна, играат витална улога во регулирањето на климата на Земјата и се од суштинско значење за глобалната трговија. Сепак, извештајот Global...

Системот за чистење на отпадот од океаните Ocean Cleanup е готов...

По повеќе од пет години развој, дојде моментот на вистината за проектот Ocean Cleanup Project. Членовите на тимот ги направија последните измени на првично...

НАЈПОПУЛАРНИ