19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови Охрид

Таг: Охрид

Поставена првата соларна клупа во Македонија

Охриѓани ја добија првата паметна соларна клупа, која е поставена во дворот на хотел Инекс Олгица. Направена пред сe да служи како место за...

ФИТР: Во Охрид отворен Инивативен Хаб и објавен Инструмент за поддршка...

Фонд за иновации и технолошки развој денеска во Охрид отвори Иновативен хаб во рамките на Факултетот за туризам и угостителство и објави Јавен повик...

Во Охрид ќе се отвора Иновативен хаб во рамките на Факултетот...

На 07.06.2019 (петок) во 12 часот на Факултетот за туризам и угостителство - Охрид (Кеј Македонија 95, Охрид) ќе се одржи свечено отворање на Иновативен...

УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата со загрозени светски...

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на 43-тата сесија на Комитетот за културно наследство што...

Форум за стратешки развој на туризмот денеска во Охрид

Форум на тема „Стратешки развој на туризмот и  ефектите на државната политика за негова поддршка“ ќе се одржи денеска во Охрид во организација на...

ТАВ го пречека првиот лет од Варшава на аеродрoмот во Охрид

Со традиционална церемонија на поздравување вклучувајќи го и поздравувањето со воден мост и шарени колачиња за патниците, ТАВ Македонија го пречека првиот лет од...

Се реализираше првиот лет на ТУИ од Ајндховен до Охрид

Со воден мост во форма на виножито, ТАВ Македонија попладнево го пречека првиот лет од Ајндховен, кој пристигна на охридскиот аеродром Св. Апостол Павле...

Шестото издание на Codefest Tech Festival од 20 до 22 април...

Оваа година ќе се одржи шестото по ред издание на фестивалот за кодирање Codefest Tech Festival, кој традиционално се одржува во Охрид во организација...

„Смарт Охрид“-околу крајбрежјето со хибридни автобуси, низ езерото со соларни бродови

Движење низ националниот парк Галичица и крајбрежјето со хибридни автобуси, низ Охридското езеро со соларни бродови, изградба на велосипедска патека од Охрид до Свети...

Од ова лето нова авио линија од Охрид до Мастрихт

Холандскиот авиопревозник Corendon, од ова лето, ќе воведе сезонска авиолинија од Охрид до градот Мастрихт, во југоисточна Холандија, пишува МИА. Летовите ќе започнат да се реализираат...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....