Почетна Тагови паметни градови

Таг: паметни градови

Скопје паметен град – дигитални решенија за соочување со предизвиците

0
Паметните градови полека, но сигурно, стануваат дел од нашето секојдневие: оптимизирањето на ресурсите, поголемата безбедност, подобра градска инфраструктура,.. се неминовни решенија за подобар квалитет на животот и...

Хрватскиот стартап Ascalia има решение за развој на паметни градови и...

0
Хрватскиот стартап Ascalia, на чие чело е извршниот директор и соосновач Марин Беко, развива хардверско и софтверско решение за поврзување на индустриската инфраструктура во...

Со паметните градови во иднина ќе управуваат технолошки милијардери?!

0
Паметните градови и купиштата податоци кои ќе ги собираат бројните сензори отвораат можност за технолошките милијардери да го исполнат својот сон - да завладеат...

Ова се наградените решенија од креативниот маратон „Smart cities: Rethinking how...

0
Овој викенд во Младинскиот Културен Центар се одржа Rethink креативниот маратон на тема „Smart cities: Rethinking how the city works and lives” организиран од...

Над 90 млади луѓе развиваат решенија за паметни градови на ReThink...

0
Овој викенд од 11 до 13 мај, Solveo го организира ReThink креативниот маратон на тема Rethinking how the city works and lives, кој има за...

Се одржа конференција за „паметни градови“

0
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски рече дека за да функционираат паметните градови државата мора да инвестира заедно со локалната самоуправа и...

Хрватска компанија ќе ги „опаметува“ градовите со своето иновативно осветлување

0
Етаблираната хрватска компанија Omega software одлучи да го прошири своето делување од софтвер на хардвер, и тоа во т.н. сегмент на паметни градови како резултат на...