4 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови пандемија

Таг: пандемија

Светот изгуби 20,5 милиони години живот поради прераните смртни случаи од...

Ново истражување откри дека повеќе од 20,5 милиони години живот се изгубени поради прераните смртни случаи како последица на КОВИД-19. За да...

Бил Гејтс предупредува на нова можна пандемија – биотероризам

Милијардерот Бил Гејтс на својот блог „GаtеsNotes” напиша дека тажната реалност е дека КОВИД-19 најверојатно не е последната пандемија.

Бројот на невработени во 2020 година се зголемил за 52.000 лица

Бројот на невработени лица се зголемил за 52.023 лица во периодот јануари-декември 2020 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување. На...

Џо Бајден сака на Американците да им даде по 1.400 долари...

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден откри пакет-предлог вреден 1.9 трилиони долари со цел да се поттикне американската економија и да се забрза...

Zoom подготува нови апликации со кои ќе им конкурира на Microsoft...

Додека многу компании едвај ја преживеаја оваа година и пандемијата на корона вирусот, некои остварија неверојатен успех. Тоа првенствено се технолошки компании...

Интерпол предупредува – вакцините против корона вирусот се течно злато на...

Генералниот директор на Интерпол, Јирген Шток, очекува дека со почетокот на мaсовната вакцинација против корона вирусот ќе дојде до драматичен пораст на...

Бремените жени до крајот на пандемијата немаат обврска да одат на...

Владата потсетува дека согласно владина одлука објавена во Службен весник, бремените жени се ослободуваат од работа и работни обврски со физичко присуство...

Што прават овие шест метрополи за да ја зголемат безбедноста во...

Пандемијата на корона вирусот го поремети фунцкионирањето на целиот свет. Додека некои се трудат да најдат лек и вакцина против корона вирусот,...

НБ: Пад на економската активност од 4,9% во 2020 година и...

Советот на Народната банка одржа редовна седница на која беше разгледан и усвоен најновиот Квартален извештај во чии рамки се вклучени и...

Рекордно намалена емисијата на CO2 поради пандемијата

Пандемијата на КОВИД-19 предизвика здравствена, социјална и економска криза ширум светот, но има еден позитивен ефект - рекордно намалување на емисијата на...

НАЈПОПУЛАРНИ