Почетна Тагови пензионери

Таг: пензионери

Почнува волонтерска акција на МАПАС и пензиските друштва – волонтери ќе...

0
Започна волонтерската акција на МАПАС, пензиските друштва и волонтерите, во која од денес па се до 15 ноември годинава ќе се помага на пензионерите...

Волонтерска акција на МАПАС и пензиските друштва – „Помогни на пензионер...

0
Под мотото „Помогни на пензионер денес затоа што тебе утре ќе ти треба помош“, МАПАС започнува волонтерска акција која ќе трае од 15 октомври...

Додека сите ја зголемуваат, ова е единствената земја во светот која...

0
Додека ширум светот се зголемува старосната граница за одење во пензија, во Данска таа може да се намали за голем број луѓе. Имено, новиот...

Јапонија е една од нациите во светот кои стареат најбрзо

0
Јапонија е една од нациите во светот кои стареат најбрзо. Околу тројца од десет луѓе во Јапонија денес се постари од 65 години. Тоа...

Царовска: На 12.000 идни пензионери не им се префрлале законските придонеси...

0
Темелните анализи на пензискиот систем што ги направи Министерството за труд и социјална политика со Меѓународните финансиски институции за првпат после цели 12 години,...

Пензионерите не треба да се пријавуваат во УЈП до 2024 година

0
Пензионерите кои не оствариле друг доход освен пензија се ослободени од каква било обврска кон УЈП поврзана со годишната даночна пријава во периодот од...

Унгарија има недостиг од работници – ќе вработува пензионери за да...

0
Со својата зеленкаста вода, белите песочни плажи, живописните планински пејзажи и гратчињата околу езерото Балатон, Унгарија има многу да им понуди на туристите. Но,...

Костарика е најдобра дестинација за пензионери

0
International Living го објави најновиот Годишен глобален индекс за пензионирање (Annual Global Retirement Index). Годинава на прво место како рај за пензионерите е рангирана...

ММФ препорачува усогласување на возраста за пензионирање со европските држави

0
Потребно е возраста за пензионирање да се доведе во согласност со земјите од Европската унија за да може Фондот за пензионско и инвалидско осигурување...