Почетна Тагови плунка

Таг: плунка

Научници создадоа сензор за плунка кој се става на телефон и...

0
Научници од Универзитетот Јута развија преносен и повеќекратен сензор кој едноставно би се приклучил на телефон за да се направи брз тест за корона...

Човечките солзи и плунката се уште еден извор на обновлива енергија

0
Научници од Универзитетот Лимерик од Ирска открија дека кога кристалите ќе се притиснат меѓу два стаклени ѕида, се ослободува енергија наречена пизоелектрицитет, односно енергија...