4.3 C
Skopje
недела, декември 8, 2019
Почетна Тагови превод

Таг: превод

Со јапонскиот гаџет Translaty можете да разговарате на повеќе од 40...

Translaty е генијален гаџет кој го менува начинот на кој луѓето ширум светот комуницираат меѓусебе. Со него можете да разговарате на повеќе од 40...

Новата алатка на Google ќе ви помогне да зборувате нов јазик...

Google Translate е еден од најкористените производи на компанијата. Оваа алатка им помага на луѓето да преведуваат од еден јазик на друг со пишување...

Научници развија технологија која чита мисли и ги претвора во говор

Научници од Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско открија дека развиле технологија која ја користи мозочната активност за создавање синтетизиран говор. Тие велат дека...

Книгата „Becoming” од Мишел Обама објавена на македонски јазик во издание...

втобиографската книга „Becoming“ на Мишел Обама излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Само...

Кинези развиваат апарат за превод од кинески јазик на 33 други...

Кинези развиваат апарат кој ќе може да врши превод првенствено од кинески на англиски јазик, но и на 32 други јазици од светот. Кинеската...

Google претстави револуционерни безжични слушалки кои преведуваат странски јазици

Google Pixel Buds се нови Bluetooth слушалки кои освен за слушање музика и воспоставување телефонски повици нуди и дополнителни можности. Пред некој ден беа...

НАЈПОПУЛАРНИ