Почетна Тагови програмирање

Таг: програмирање

Шеесет ученици учеа програмирање на ФЕИТ

0
Шеесетина ученици од девет средни училишта од Македонија се запознаа со основите на програмирањето преку иницијативата „Hour of Code“, која вчера се одржа на...

Првата генерација програмери на апликации од Семос Едукација започнаа успешни кариери

0
Првата генерација од 15 студенти на единствената iOS академија во Македонија која два пати годишно се организира од страна на Семос Едукација и Codewell,...

Петар Ниновски: Како да се исполни недостатокот од практични вештини настанат...

0
Brainster деновиве ja лансираше новата Академија за дизајн во соработка со едни од најискусните дизајнери во Македонија и регионот. Што друго ќе биде во...

Отворен повикот за учество на Skopje Hackathon 2018

0
Во периодот од 22 до 24 јуни, во Јавна соба ќе се одржи Skopje Hackathon 2018 на кој учесниците преку неколку предизвици ќе изработуваат креативни...

Нова бесплатна апликација за учење од Brainster

0
Brainster Лекции е нова, автоматизирана и бесплатна алатка за учење која овозможува пристап до најсвежата содржина од Tech индустријата. Причината поради која Brainster го креираше...

Шестото издание на Codefest Tech Festival од 20 до 22 април...

0
Оваа година ќе се одржи шестото по ред издание на фестивалот за кодирање Codefest Tech Festival, кој традиционално се одржува во Охрид во организација...

Новото издание на најпопуларниот настан за програмери JavaSkop ’18 ќе се...

0
JavaSkop ’18 е еден од најпопуларните настани помеѓу ИТ заедницата во Македонија, а од година во година настанот руши рекорди по посетеност со тоа...

Brainster и CodeWell стартуваа Project Based Learning Академија за iOS програмирање...

0
Замисли образованието да е базирано врз работа на проекти наспроти меморирање на факти? Во тек на животот работиме на многу проекти - од положување возачки...

Штипскиот универзитет организира хакатон за креативни решенија за здравството

0
Факултетот за информатика при Универзитет „Гоце Делчев” во Штип организира дводневен хакатон во периодот 23-24 март 2018 г. на тема Креативни решенија за здравството, објави...

Отворени апликациите за четврттиот по ред Code App, Level Up семинар...

0
Студентската организација EESTEC LC Skopje во соработка со Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство – Скопје го организира четврттото издание на настанот "Code App, Level...