Почетна Тагови робот

Таг: робот

SpaceBok е првиот четириножен робот дизајниран за Марс

0
Сите роботи што слетале на Марс, вклучувајќи го и најновиот Perseverance, имаат една заедничка карактеристика, а тоа се тркалата. Меѓутоа, тоа ќе се смени...

Робот за еден ден може да го уништи плевелот на површина...

0
Без оглед на тоа дали ги сакате или ве плашат, роботите стануваат се покорисни, а еден од нив е идеален за користење на фарми....

Робот-змија поправа цевки на дното на океаните

0
Нов напреден подводен дрон, кој моментално е во фаза на развој, ќе овозможи поставување, одржување и инспекција на илјадници километри цевководи во океаните. Станува...

Јапонци создадоа робот кој ги детектира купувачите кои не носат заштитни...

0
Јапонците отидоа чекор понапред во спречувањето на ширењето на на корона вирусот. Во една продавница поставија робот кој ги детектира купувачите кои не носат...

Јапонски научници креираа технологија за контролирање роботи со мислите

0
Јапонски научници создадоа уред кој овозможува секој со мислите да ја контролира играчката робот Gundam, кој е еден од најпопуларните фиктивни борбени роботи. Истражувачите за...

Rockubot Lite е минијатурен персонален робот за стерилизација и дезинфекција

0
Денес ситуацијата во светот е како никогаш порано. Сите носиме маски, марамчиња за дезинфекција и ги миеме рацете секогаш кога ќе фатиме нешто со...

Компанија од Босна и Херцеговина направи робот за дезинфекција

0
КОВИД-19 го смени и начинот на живот на луѓето и начинот на кој се работи во целиот свет. Така, иако Webo Bosnia е компанија...

Британски The Guardian објави напис напишан од робот

0
The Guardian објави напис кој е целосно напишан од робот со цел да ги покаже можностите на роботите. Написот, всушност, е есеј кој било...

Студент направи робот кој ја чисти излеаната нафта во морињата

0
Излевањето на нафта во морињата и океаните може да доведе до вистинска еколошка катастрофа, да ги загрози морските екосистеми. На островот Маурициус, на пример,...

Научници од Беркли создадоа робот кој не може да се убие

0
Мал робот, тежок само десетина грама, не изгледа толку издржлив, но е најиздржливиот робот во светот. Роботот може да поднесе да го газат исто...