Почетна Тагови Русија

Таг: Русија

Русија ја формира првата руска воена единица во која ќе има...

0
Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, кон крајот на минатата недела најави дека руската војска ќе ја основа првата ударна единица во која ќе...

Русија планира да лансира сопствена вселенска станица во 2025 година

0
Руската вселенска агенција Roscosmos најави дека се надева оти ќе ја лансира својата орбитална вселенска станица во 2025 година. Ова следува после гласините дека...

Поднесено барање за регистрација на полесна верзија на вакцината Sputnik V,...

0
Руското Министерство за здравство пондесе барање за регистрација на полесна верзија на Sputnik V, која се дава во една доза. Русија минатата недека објави...

Русите почнаа со производство на третата вакцина пред да завршат клиничките...

0
Русија почна да ја произведува CoviVac, својата трета вакцина против КОВИД-19. Иако третата фаза од испитувањето уште е во тек, наскоро вакцината ќе биде...

Русија и Кина потпишаа договор за заедничко освојување на Месечината

0
Американците имаат големи планови за освојување на вселената, а тие превенствено се врзани за враќање на Месечината. Вселенски брод со екипаж, вклучувајќи ја и...

Русите одобрија и трета вакцина против корона вирусот

0
Министерството за здравство на Русија регистрираше и трета вакцина против корона вирусот. Вакцината CoviVac ја произведе Федералниот истражувачки центар за истражување и развој ...

Москва објави дека руските вакцини се ефикасни и против британскиот сој...

0
Компаративно истражување покажа дека антителата создадени после вакцинирање со руските вакцини Sputnik V и EpiVacCoronа штитат и од британскиот сој на корона вирусот, објави...

Одобрена првата фаза од производството на руската вакцина во Србија

0
Делегација на руски експерти одобри Институтот за вирусологија, вакцини и серуми Торлак да ја почне првата фаза од производството на руската вакцина Sputnik V,...

Русија објави дека втората руска вакцина е ефикасна 100%

0
Руската федерална служба за заштита на правата на граѓаните Ростпотребнадзор извести дека резултатите од првата и втората фаза од клиничките испитувања покажале дека руската...

Русија почна со клинички тестирања на лек за корона вирусот

0
Откако цела 2020 година научниците од целиот свет работеа на пронаоѓање вакцина против КОВИД-19 за да го стопираат ширењето на пандемијата, сега се свртеа...