Почетна Тагови Сибир

Таг: Сибир

Во Сибир измерени рекордни 38 степени Целзиусови

0
Сибир поставува рекорди со температурите. На 20 јуни во сибирскиот град Веркхојанск се забележани температури од 38 степени Целзиусови, што е највисока температура измерена...

Температури над 30 степени, пожари и разорни поплави во Сибир

0
Регионот кој се простира со милиони квадратни километри источно од Урал до Тихиот Океан годинава е посебно погоден од екстремни временски услови, кои научниците...

Поради климатските промени, Сибир се претвора во џиновско мочуриште

0
Сибир се претвора во џиновско мочуриште како последица на климатските промени. Земјиштето кои со милениуми било замрзнато сега се растопува и формира плитки езера....

На ледената покривка на Гренланд и се заканува катастрофа

0
На мразот, ледената покривка која го покрива Гренланд и се заканува катастрофа од несогледливи размери. Ова лето поради повисоките температури мразот се топи двапати...