Почетна Тагови Словенија

Таг: Словенија

Словенија повторно прогласи епидемија, а можно е и воведување на полициски...

0
Словенечката влада прогласи состојба на епидемија на КОВИД-19 за цела држава, која ќе биде на сила наредните 30 дена. Станува збор за еден вид...

Словенија ги лансираше првите два сателити во вселената

0
Словенија конечно има сателити во Земјината орбита. Откако поради пандемијата на корона вирусот и лошите временски услови лансирањето на сателитите беше одложено неколку пати,...

Словенија направи список со епидемиолошки безбедни држави – Македонија не е...

0
Словенија објави нов список со епидемиолошки безбедни држави на кој досега беа само Хрватска, Унгарија и Австрија. Од денес жителите на уште 14 држави...

Словенија избрана меѓу седум најперспективни дестинации во светот

0
Додека глобалниот туризам се бори со огромен пад, многу нации ширум светот се подготвуваат за бран од меѓународни посетители откако властите почнаа да ги...

Словенија се обидува да го спаси туризмот со ваучери од 200...

0
Словенија најави дека секој полнолетен граѓанин треба да добие 200 евра ваучер за користење на услугите на словенските туристички понуди, што е вкупно околу...

Словачка дозволи следење на мобилните телефони на граѓаните додека трае корона...

0
Во оваа исклучителна ситуација во која се наоѓа светот денес словачкиот парламент во средата одобри измена на закон со кој на државата и се...

Mercator ја отвора првата паметна продавница без вработени

0
Најголемиот трговец во регионот, кој може да се пофали со најголем досег до купувачите со својата картичка за лојалност (1,8 милиони), на скоро ќе...

26-то издание на фестивалот Golden Drum оваа година под слоганот „Креативност...

0
Меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum, оваа година, по 26-ти пат, ќе се одржи во Порторож, Словенија, од 17 до 18 октомври 2019 година....

Алкалоид инвестира во Словенија

0
Алкалоид АД Скопје изврши дополнително вложување во постојното друштво во Република Словенија по пат на зголемување на основната главнина. Од компанијата информираат дека вложувањето се...

Словенечки научник реши еден од најголемите проблеми со складирањето енергија

0
Словенечкиот научник Матјаж Валант, раководител на лабораторија за истражување материјали и декан на Факултетот за наука во Нова Горица, патентираше изум за складирње електрична...