Почетна Тагови смог

Таг: смог

Кина направи иновативен оџак за чистење на смогот вреден 2 милиони...

0
Секој ден во Кина умираат околу 4.000 луѓе од загадувањето. Ова е особено изразено во урбаните области како Пекинг, на пример. За среќа, има...

Првата „правосмукалка за смог“ во светот се сели во Полска

0
По турнејата низ Кина, кулата за чистење на смогот од воздухот, дел од Smog Free Project на Studio Roosegaarde, ќе овозможи дишење на чист воздух...

Кина го изгради најголемиот прочистувач на воздухот во светот

0
Во кинескиот град Сиан во провинцијата Шаанси почна со работа најголемиот прочистувач на воздухот во светот, пренесува Inhabitat. Кулата висока 100 метри веќе го...

Холанѓанецот Дан Роозехарде дизајнирaше велосипеди кои го „јадат“ смогот

0
Доволно е опасно да се движите и да дишете воздух полн со смог, а возењето велосипед во град со загаден воздух е исто како...