28 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020
Почетна Тагови смртност

Таг: смртност

Австрија со најмала стапка на смртност од корона вирус во светот

Стапката на смртност на ковид-пациентите во Австрија е најмала во светот, изјави експертот за јавно здравје Армин Фидлер. Тој...

Колку чекори дневно треба да направите за да си го продолжите...

Во истражувањето објавено во списанието JAMA утврдено е дека меѓу луѓето кои дневно пешачат 8.000 чекори (отприлика 6,5 км) се забележани...

Северните делови од Кина ќе бидат погодени од најсмртоносни топлотни бранови

Северниот дел од Кина е најгусто населениот дел од Земјата и е пред закана да стане зона на најсмртоносните топлотни бранови до крајот на...

УНИЦЕФ: Ова се земјите со најголема и најмала смртност на бебињата

Секоја година во светот околу 2,6 милиони бебиња умираат во првиот месец по раѓањето. Во некои земји бројките на смртноста кај новореоденчињата се многу...

Ова се земјите кои „исчезнуваат“

Десет земји кои бележат најголем пад на бројот на жители во светот се од Источна Европа, меѓу кои е и Србија, а се проценува...

Овие држави ќе можат целосно да се напојуваат со обновлива енергија...

По анализата на енергетските податоци на државите група истражувачи подготви амбициозен план за скоро 140 држави кои би можеле целосно да транзитираат обновлива енергија...

НАЈПОПУЛАРНИ