9.8 C
Skopje
сабота, декември 3, 2022
Почетна Тагови топење

Таг: топење

Поради климатските промени Земјата има изгубено лед 28 пати повисок од...

Поради климатските промени во период од 23 години Земјата има изгубено лед во висина од 28 врвови како Монт Еверест. Во текот...

Научниците предупредуваат дека швајцарските глечери се топат со загрижувачка брзина

Швајцарските глечери продолжуваат да се топат со загрижувачко темпо, па снежната покривка на најголемиот глечер на Алпите никогаш досега не била толкумала,...

Во последните дваесетина години од Земјата исчезнале 28 трилиони тони лед

Неверојатни 28 трилиони тони лед исчезнале од површината на Земјата од 1994 година досега, откри група британски научници. Научниците анализирале сателитски испитувања...

Рекордно висока температура на Јужниот пол – дури 18,3 степени

Светската метеоролошка агенција соопшти дека аргентинската истражувачка база на крајниот севен ред на Антарктикот пријавила температура која ако биде потврдена, може да...

Поради топењето на мразот на Гренланд нивото на морињата може да...

Топењето на ледената покривка на Гренланд од 1992 година досега го покачи нивото на морињата за околу 11 мм, објавија научниците. Отприлика...

Поради климатските промени, Сибир се претвора во џиновско мочуриште

Сибир се претвора во џиновско мочуриште како последица на климатските промени. Земјиштето кои со милениуми било замрзнато сега се растопува и формира...

Земјата има трет пол и тој се топи со алармантно темпо

Земјата има и трет пол и тој се топи навистина брзо. Глечерите на Хималаите содржат повеќе мраз и снег отколку кој било друг регион...

Во јули се стопиле 197 милијарди тони мраз од Гренланд

Минатиот месец се случи второто најголемо топење на ледената покривка на Земјата во историјата. Во текот на јули се истопиле 197 милијарди тони од...

Научниците сакаат да го спречат топењето на ледот со помош на...

Климатските промени непречено го менуваат изгледот на Земјата и условите за живот на неа. Една од најочигледните последици е топењето на ледот на половите...

На ледената покривка на Гренланд и се заканува катастрофа

На мразот, ледената покривка која го покрива Гренланд и се заканува катастрофа од несогледливи размери. Ова лето поради повисоките температури мразот се топи двапати...

НАЈПОПУЛАРНИ