-2.2 C
Skopje
четврток, јануари 27, 2022
Почетна Тагови УСАИД

Таг: УСАИД

Со обуките за визуелни ефекти и 3Д анимација, 60 учесници поддржани...

Вкупно 60 учесници успешно ја завршија реализацијата на шест месечните обуки кои имаа за цел да оформат специјализирани и лесно вработливи кариерни...

Александар Мариновски: Текстилната индустија мора да се модернизира за да преживее

Текстилната фабрика „Кули“ од Прилеп е пример за семеен бизнис кој успешно работи речиси три децении, иако предизвиците на текстилната индустрија, особено...

ФИТР и УСАИД потпишаа меморандум за зголемување на можностите на младите...

Фонд за иновации и технолошки развој и Агенцијата за меѓународен развој на Соединетите Американски Држави (УСАИД) потпишаа меморандум за соработка, со кој...

Со помош на УСАИД, FX3X ќе едуцира кадар за визуелни ефекти...

Денеска, Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и компанијата за анимација и визуелни ефекти FX3X отпочнаа соработка за унапредување на развојот...

Се отвори првиот центар на стартап заедницата во Скопје – MKstartups...

Македонската стартап заедница доби свој центар MKstartups Space наменет за настани, вмрежување и едукација на иновативните претприемачи. Центарот се наоѓа во Скопје на локација...

Иновациите и технолошкиот развој се огромно поле за соработка меѓу Израел...

Неговата екселенција Дан Оријан е нерезидентен амбасадор на Израел во нашата земја. Човек од акција, активен гимнастичар, човек со спортски и позитивен дух и...

Почитување на роковите и финансиската дисциплина за подобра ликвидност на компаниите

Проектот на УСАИД - Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа инфо-сесија на тема „Закон за финансиска дисциплина и исполнување на договори”. Во Проектот се...

„Солар Македонија“ одржа практична настава за соларни системи со средното техничко...

Денеска, здружението за сончева енергија „Солар Македонија“ одржа практична настава за учениците од средното техничко училиште С.О.У. "Коле Нехтенин" во Штип. Обуката беше организирана...

Валери Петров: Спојувањата и аквизициите (M&A) се успешен модел за обезбедување...

Интервју со Валери Петров, консултант од Бугарија и партнер во Axxess Capital Спојувањата и аквизициите (M&A) се многу често користен модел на обезбедување инвестиции и...

Стартуваше тримесечната програма на МАСИТ за преквалификација на кадар

Денеска стартува 12-неделната програма на МАСИТ со поддршка на РЕГ проектот на УСАИД, за преквалификација на 40 млади луѓе кои добија можност да се...

НАЈПОПУЛАРНИ