-2.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022
Почетна Тагови УЈП

Таг: УЈП

УЈП: Ѓраѓаните да си ја проверат Годишната даночна пријава за 2020...

Управата за јавни приходи ја започна активноста за генерирање и доставување на претпополнета Годишна даночна пријава за утврдување на данок на личен...

Со системот на е-даноци нема да има човечки фактор при собирање...

Со дигитализацијата и имплементирање на системот на е-даноци, нема да има општини во кои ќе има човечки фактор и ќе зависи од...

Корисниците на МојДДВ кои се клиенти на Еуростандард банка да направат...

Управата за јавни приходи (УЈП) апелира до граѓаните кои во апликацијата МојДДВ имаат внесено трансакциска сметка од Еуростандард банка, да извршат промена...

Во првото тримесечје преку МојДДВ скенирани 22.670.713 фискални сметки

Вчера заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ што се спроведува согласно Законот за враќање на дел...

УЈП со пулт за информации за „Мој ДДВ”

Управата за јавни приходи денеска попладне ќе постави пулт „Мој ДДВ“ во Веро 2 Тафталиџе во Скопје, каде граѓаните ќе можат да се информираат...

Владата ја претстави апликацијата „Мој ДДВ“

Од 1 јули 15 отсто од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска, Управата за јавни приходи, заедно со...

Граѓаните имаат рок до крајот на месецот да ја потврдат претпополнетата...

Граѓаните кои оствариле приходи во 2018 година имаат рок до крајот на овој месеци, односно 31 мај да направат увид во претпополнетата Годишна даночна...

Oд 1 април УЈП ќе доставува претпополнети годишни даночни пријави

Управата за јавни приходи од почетокот на наредниот месец ќе почне да ги доставува на граѓаните претпополнетите годишни даночни пријави за остварени приходи во...

Нови дигитални услуги на УЈП и Царина – Кои се главните...

Повеќе услуги на УЈП и Царина ќе станат дигитализирани и достапни во електронска форма, а корисниците ќе може побрзо, поефикасно и полесно да пристапат...

Нови брошури на УЈП за новиот Закон за данок на личен...

УЈП изработи нова серија на специјализирани брошури согласно потребите на граѓаните и фирмите откако на сила стапи новиот Закон за данок на личен доход.   Заради...

НАЈПОПУЛАРНИ