12.8 C
Skopje
недела, мај 28, 2023
Почетна Тагови фонт

Таг: фонт

Хрвати развија фонт и апликација со кои им го олеснуваат читањето...

Дислексијата е тешкотија при учењето која првенствено се гледа кај читањето и создавањето реченици. Додека во јавноста малку се зборува за тоа, екипа од...

Научници направија посебен фонт кој ќе им помогне на луѓето да...

Истражувачи направија посебен фонт за кој тврдат дека ќе им помогне на луѓето подобро да го паметат тоа што го читаат. Фонтот се вика...

Создаден првиот македонски кириличен фонт за лица со дислексија

Прв кирилски фонт за дислексија во Македонија изработи тимот на Институтот за дефектологија при Филозофскиот факултет во Скопје. Фонтот треба да им помогне на многу дислексични...

НАЈПОПУЛАРНИ