6.6 C
Skopje
среда, октомври 21, 2020
Почетна Тагови фотосинтеза

Таг: фотосинтеза

Научници од Кембриџ направија вештачки лист кој ги претвора сончевата светлина...

Листот кај растенијата е неверојатна мала машина која ја претвора сончевата светлина и јаглерод диоксидот во енергија за растението. Вештачките верзии, пак,...

Холандска компанија собира енергија од растенијата за улично осветлување, Wi-Fi и...

Холандска компанија собира електрична енергија од живи растенија и потоа ја користи за да ги напојува полначите за телефони, Wi-Fi хотспотови и сега повеќе...

Нов вид соларни панели имаат двојна намена – чиста енергија и...

Нова сорта соларни панели се поставуваат на покриви на стакленици за не само да се генерира чиста енергија, туку и со помош на боја...

НАЈПОПУЛАРНИ