-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020
Почетна Тагови црна дупка

Таг: црна дупка

Научници прв пат забележаа како црна дупка „проголтува“ ѕвезда

Научници по прв пат со помош на телескопот на НАСА за лов на пленти забележаа како огромна црна дупка уништува ѕвезда. Ова е исклучителен...

Научници ја пронајдоа најголемата црна дупка во вселената досега

Астрономите очигледно не завршиле со откривање големи црни дупки во вселената за оваа година затоа што Киануш Морган со колегите од Институтот Макс Планк...

Црната дупка која влезе во историјата од денес има и име

Црната дупка која во историјата влезе како првиот фотографиран примерок од овој вид огромно небесно тело го доби името Powehi. Powehi е хавајска фраза...

Која е жената која е заслужна за првата фотографија од црна...

Кејти Боуман е 29-годишна девојка која го креираше алгоритмот кој помогна да се направи првата фотографија од црна дупка во светот. Фотографијата беше објавена...

Ова е првата фотографија во светот од т.н. црна дупка во...

Астрономите досега само претпоставуваа како би изгледала една црна дупка. Многумина се обидуваа да пресметаат колку се големи црните дупки, но никој досега немаше...

НАЈПОПУЛАРНИ