Почетна Тагови чип

Таг: чип

Хрватска го доби првиот киборг – со движење на рацете ќе...

0
Денис Периша, жител на Шибеник познат и како Даркмен, вгради чип под кожата кој му овозможува со движење на раката да плаќа сметки во...

Huawei во Берлин го претстави првиот 5G процесор во светот

0
Извршниот директор на кинескиот технолошки гигант Huawei, Ричард Ју, денес на саемот IFA во Берлин го претстави новиот процесор Kirin 990 со интегриран 5G...

Huawei го лансираше најбрзиот чип во светот базиран на вештачка интелигенција

0
Кинеската телекомуникациска компанија Huawei денес ги објави комерцијалните предности на својот најнов чип базиран на вештачка интелигенција, со кој им конкурира на водечките американски...

Илон Маск најави скорешно спојување на човечкиот мозок и машините?!

0
Во еден од своите најнови „твитови“ шефот на SpaceX, Tesla, Neuralink и The Boring Company и воедно најпознатиот иноватор на денешницата, Илон Маск, изјави...

Корисниците на iPhone наскоро со мобилен телефон ќе можат да ја...

0
Компанијата Apple сака да воведе нова функција која на корисниците на iPhone ќе им овозможи со својот мобилен телефон да ја отклучат вратата од...

Повеќе од 3.000 Швеѓани имаат вградено чипови кои ги користат наместо...

0
Повеќе од 3.000 Швеѓани во изминатите три години вградија минијатурни чипови под кожата за на тој начин да си олеснат себеси и клучевите и...

Huawei го најави првиот 5G чип за мобилни уреди

0
Huawei утрово го најави својот прв чип за 5G на Mobile World Congress во Барселона, кој ќе им овозможи на уредите на компанијата да...

На Светското првенство во фудбал во Русија ќе се игра со...

0
Фудбалерите кои ќе учествуваат на Светското првенство во фудбал во Русија идната година ќе можат да играат со технолошки најнапредната топка во светот. Како...