19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023
Почетна Тагови Шкотска

Таг: Шкотска

Шкотски научници ги претвораат отпадоците од индустријата за виски во биориво

Шкотски научници открија начин како нуспроизводите кои се добиваат при производството на виски да ги искористат за нешто сосема поинакво - производство...

Шкотска воведува бесплатни санитарни производи за сите жени!

Шкотскиот парламент го усвои планот според кој хигиенските влошки ќе бидат бесплатни за сите жени во државата. Шкотска е првата земја во...

Велика Британија пушти во употреба велосипедска патека долга 1.300 км

Од Пик Дистрикт до Џон О'Гроутс, речиси 1.300 км офроуд терен, надолнини и угорнини, шумски патеки и канали сега ги очекуваат велосипедистите...

Докторите во Шкотска сега можат да препишуваат терапија – шетање во...

Почнувајќи од 5 октомври минатата година докторите во Шетланд, Шкотска, можат на своите пациенти да им препишуваат шетање во природа. Ова веројатно е првата...

Шкотска продава остров по цена колку една куќа

Див, рустичен и целосно ненаселен приватен остров во Шкотска се продава по цена пониска од куќа во центарот на Скопје. Многумина од нас сонуваат...

Првото британско вселенско пристаниште ќе биде во Шкотска

Едно оддалечено поголемо земјиште на шкотската обала ќе стане првото британско вселенско пристаниште Полуостровот А'Мојн во Сатерленд во Шкотска е избран како најдобра локација за...

Microsoft постави свој податочен центар во морето во Шкотска

Компанијата Microsoft го постави својот податочен центар во морето во Шкотска. Целта на Мicrosoft е да провери дали податочниот центар може да заштеди енергија...

Во Шкотска отворен центар за рехабилитација на зависници од криптовалути

Во Шкотска се отвори центар за рехабилитација на зависници од биткоин со цел да се излечат сите луѓе кои се опседнати со виртуелните пари....

Шкотска воведе минимална цена на алкохолот за да го намали бројот...

Шкотска стана прва земја во светот која воведе минимална цена на алкохолот, што значи дека трговците сега ќе мора да обезбедат една единица алкохол...

Најмоќната турбина на ветар во светот поставена во близина на Шкотска

Најмоќната турбина на ветар во светот штотуку беше инсталирана во близина на брегот на Шкотска. Компанијата Vattenfall објави дека неделава завршиле со инсталацијата на...

НАЈПОПУЛАРНИ