14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 2, 2017

Пет промени на менталниот склоп кои треба да ги направите кога од вработен станувате...

Претприемачите не завршуваат со работа кога се изморени, тие завршуваат со работа кога нема да има работа. Илјадници луѓе сонуваат за денот кога ќе...

ОН предупредуваат: еве како роботите можат да го дестабилизираат светот

Роботите, вештачката интелигеција и потенцијалните опасности кои ги носат се почеста тема во медиумите, но и кај научниците и големите светски оргазнизации како што...

Facebook ја воведе опцијата препознавање на лице за враќање на стари профили

Со напредокот на технологијата бројни компании вградуваат сензори за препознавање лице во разни уреди, па така и гигантот меѓу социјалните мрежи воведе опција враќање...

Русија и САД ќе градат заеднична вселенска станица во орбитата на Месечината

Русија и САД постигнаа договор и заеднички ќе градат нова вселенска станица наречена Deep Space Gateway во орбитата на Месечината. Информацијата ја потврди руската...

Нови цени на горивата од полноќ

Дизел горивото поскапува за два денари по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажните цени на бензините...

Анита Спасовска: Бројните награди се резултат на посветената работа на Бучен Козјак

Анита Спасовска e извршен менаџер на Бучен Козјак, компанија од млечната индустрија силно посветена на производство висококвалитетни производи. Доказ дека трудот и посветеноста не...

Паметното пијано на Yamaha ќе ве научи како да свирите на него

Свирењето инструмент не е лесно и Yamaha, компанија која е лидер во развојот и иновацијата кај индустријата за пијано, креираше паметно пијано кој ќе...

Cashback World и Вардар Скопје започнаа соработка

Вардар Скопје и меѓународната Куповна Заедница Cashback World, управувана од Lyoness ги здружија силите во Македонија. Преку оваа соработка, Вардар Скопје ќе стане дел...

Google направи решение за децата безбедно да ги користат паметните телефони

Кога на детето ќе му дозволите да работи на паметен телефон зависи од многу фактори како родителите и самото дете, но голема улога игра...

8 нешта што ги практикуваат успешните луѓе секој понеделник

Колку и да ја сакаме својата работа, повеќето од нас не ги сакаат понеделниците, но овој ден е особено важен за продуктивноста во текот...

НАЈПОПУЛАРНИ