14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 3, 2017

Конференцијата Change во Загреб ќе донесе предавачи од Google, Oracle, PayPal

На 21 октомври годинава во просториите на фабриката за чоколади Kraš во Загреб ќе се одржи второто издание на софтверската конференција Change посветена на...

10 одлични совети за оние кои работат од дома

Работењето од дома може да биде супер, но исто така може да ви донесе доста предизвици. За среќа, добрите навики можат да ви помогнат...

Доделена наградата „Social Impact Award” во Македонија

Награди, социјални иновации и споделени визии за подобро општество Намалување на загаденоста од текстилен отпад во Македонија преку ангажирање долгорочно невработени жени, намалување на вишокот...

Желбата да се издигнеш над другите те прави одличен апликант за Adient

Adient е глобален лидер за автомобилски седишта и произлезен е од Johnson Controls. Во Македонија е присутен од 2011 година со отворање на фабиката...

Дубаи гради прототип на марсовски град

Владата на Обединетите Арапски Емирати го задолжи светски познатито архитект Бјарке Ингелс, основач на BIG study, да изгради прототип на марсовски град во пустина,...

На средината на октомври пристигнува првиот вистински паметен телефон со вештачка интелигенција

Нема сомнение дека Huawei прилично брзо, самоуверени и цврсто се позиционира како еден од најдобрите играчи на пазарот на паметни телефони, Кинеската компанија со...

Партнерството меѓу Emirates и flydubai ги најавува првите заеднички рути

По започнувањето на нивното партнерство Emirates и flydubai денеска објавија дека Emirates ќе ја прошири својата мрежа на 29 дестинации на три континенти на...

Ikea направи внатрешна фарма каде растенијата растат трипати побрзо отколку во градина

Ikea е позната своите маси, шанкови, шкафови итн. Сега производителот на мебел експериментира со производи кои на луѓето ќе им овозможат да јадат свежа...

Стартап нацијата Израел го дуплира бројот на вработени во компании за висока технологија

Израелската управа за иновации планира да го дуплира бројот на вработени во компании за висока технологија и истовремено ги охрабрува другите компании да станат...

Венецуела размислува да го воведе биткоин како официјална валута

Наскоро можеби ќе бидеме сведоци на првата „биткоинизација“ на една држава Со цел да се бори со хиперинфлацијата Венецуела наскоро може да го прифати биткоинот...

НАЈПОПУЛАРНИ