12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 6, 2017

Зошто ви е потребна конкуренцијата во бизнисот?

Многумина бизнисмени се жалат на конкуренцијата, постојано кукаат и планираат како да ја уништат и совладаат. Но, всушност, треба да размислат како и зошто...

Градските власти на босанско Требиње на учениците им даваат џепарлак за да останат на...

Градските власти на босанскиот град Требиње смислија оригинален начин за да задржат што повеќе жители во селските средини. Тие на секој ученик му даваат...

Првите хибридно-електрични авиони ќе почнат да летаат во 2022 година

Компанијата Zunum Aero, која за својот проект за хибридно-електрична авијација има поддршка од Boeing и JetBlue, го постави рокот за испорака на своите први...

Нучници направија биоразградлива пластика од шеќер и јаглерод диоксид

Денес правиме многу повеќе пластичен отпад отколку кога било порано и тој ги загадува океаните и нашата вода за пиење. До 2050 година се...

Сакате да бидете поинакви? Направете работна пауза како„Божиновски часовници и накит“

Денеска центарот на Скопје беше обоен со звуците на светската ѕвезда Стинг. Како дел од кампањата Победи го времето – живеј го моментот „Божиновски...

Парк Хотел и Спа ја доби наградата „Бренд Лидер“ за 2017 година

Парк Хотел и Спа, кој се наоѓа во Скопје, е овогодишен добитник на наградата „Бренд Лидер“, која ја доделува South East Europe Tourism за...

Google гради дигитален град на бреговите на Торонто

Без бројните услуги на Google денес голем број луѓе не можат да си го замислат секојдневниот живот, па компанијата која почна како пребарувач на...

Amazon доби казна од ЕУ од 250 милиони евра

Amazon е уште една голема американска компанија која Европската унија ja казни за избегнување на даноци. Европската комисија на оваа компанија и изрече казна...

ЗК Пелагонија е новиот сопственик на Здравје Радово

Официјално Земјоделскиот комбинат Пелагонија од Битола стана целосен сопственик на млекарницата Здравје Радово Продавачи на уделите, како што се наведува во одлуката, се: ГТД Бетон...

НАЈПОПУЛАРНИ