14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 9, 2017

Претворајте ја дождовната вода во вода за пиење со Raindrop

Традиционалните буриња за собирање на дождовната вода честопати се гломазни аксесоари за во домот. Токму затоа студиото Bas van der Veer дизајнираше модерна алтернатива....

Пакомак контејнерите за селектирање на стаклен отпад отсега и во Штип

Пакомак во соработка со јавното комунално претпријатие „Исар“ од Штип постави десет контејнери за примарна селекција на стаклен отпад. Контејнерите, кои се со капацитет...

ТАВ: 1,6 милиони патници патувале преку македонските аеродроми во првите 9 месеци

Вкупно 1,6 милиони патници (1.546.193) патувале преку двата македонски аеродрома – скопскиот аеродром Александар Велики и охридскиот аеродром Св. Апостол Павле, во првите 9...

Отворен Robomac по 8-ми пат

Денес, на Факултетот за електротехника и информациски технологии, се отвори Robomac 2017 – натпревар по роботика и автоматика. На 8-от Robomac натпревар ќе учествуваат 70-тина...

Rimac Automobili доби нова инвестиција од 30 милиони евра

Како што веќе долго време се зборува на пазарот, а најавено е во објави на берзите од страна на најголемиот азиски производител на батерии,...

Официјално претставен новиот BlackBerry

Првите гласини за новиот телефон на BlackBerry се појавија минатата недела, а вчера официјално беше претставен новиот телефон со логото на некогаш славната и...

OnAir платформа за учење објавува 4 конкурси за онлајн курсеви во живо

Пазарот на е-учење има потреба од нова содржина и мотивирани предавачи. Пополни ја кратката форма за апликација и ќе имаш можност да ја развиеш...
video

Паметно тркало секој велосипед го претвора во електричен

Љубителите на велосипедизмот сериозно можат да размислат за инвестирање во Copenhagen Wheel, односно паметно тркало за велосипед со кој секој велосипед станува паметен и...

Mama’s учествува на најголемиот светски саем за храна и пијалaци во Келн

Македонската компанија Mama's, лидер во производството на домашни традиционални производи во прехранбената индустрија, се претставува на најголемиот светски саем за храна и пијалаци, Ануга,...
video

Не сакате да пеглате? Effie е машина која пегла наместо вас

Пеглањето е нешто што не сака да го прави секој. За среќа, двајца иноватори креираа робот кој ја суши и аја пегла облеката наместо...

НАЈПОПУЛАРНИ