14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 11, 2017

Мразите вмрежување? Еве една техника со која ќе станете сечиј најдобар пријател

Секоја цел која ќе си ја зададете во животот или во бизнисот вклучува контакти со други луѓе. Изгледа лесно и многумина го занемаруваат, но...

Lufthansa авионите ги претвора во места за одржување презентации и говори

Кога летате со авион можете да изберете од повеќе начини да се занимавате и да ви помине времето: да работите, да гледате некој филм...
video

Интерактивен пешачки премин за поголема безбедност на пешаците

Група архитекти, дизајнери и креативни технолози познати како Umbrellium направија модерна верзија на обичните пешачки премини. Нивните пешачки премини на прво место ги ставаат...

Со овој шведски изум секоја зграда ќе троши нула енергија

Нов шведски енергетски концепт може секоја зграда да ја претвори во нето нула енергетска структура. Концептот е на компанијата Innenco од Малме и ја...

Фарма на ветар голема колку Индија може да произведе доволно струја за целиот свет

Дали проблемите со енергија во светот може да се решат со само една фарма на ветар поставена во длабочините на морето? Според едно ново...

Стaртап од Индијa прави паста за заби од урина од крави

Cowpathy е компанија од Мумбаи која произведува производи со голема медицинска вредност и се целосно базирани на кравите. Тие го користат изметот од кравите,...

Вашето лице ќе ги замени билетите за метро

Технолошка компанија тестира концепт кој ќе им овозможи на луѓето да патуваат со помош на технологија за препознавање лице. Компанијата CUBIC од Сан Диего...
video

Научници направија камера за мобилен телефон која „гледа“ низ ѕидови

Гледањето низ ѕидови или шпионирањето по дома звучи како извадено од научно-фантастичен филм, меѓутоа благодарение на напредокот на технологијата и тоа стана реалност. Научниците...

Илон Маск и најголемиот производител на чипови AMD заедно ќе работат на автономните возила

Како и најголем де од работите кои ни се достапни и автономните автомобили почнавме да ги сфаќаме здраво за готово. Иако технологијата е релативно...

Кои се технолошките гиганти во Европа?

Соединетите Aмерикански Држави се далеку најдобри кога се работи за технолошкиот сектор и моментално можат да се пофалат со број од 108 компании кои...

НАЈПОПУЛАРНИ