12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 14, 2017

Новите телефони на Apple ќе се отклучуваат со скенирање на лицето

Пред да го претстави новиот iPhone X имаше многу шпекулации за иднината на Touch ID технологијата кај телефоните на Apple. На крајот се случи...

Македонските издавачи на најголемиот светски саем на книга во Франкфурт

Од македонските изданија, најголем интерес за македонската детска литература! Промоција на македонската книжевност е една и од главните цели на учеството на македонските издавачи на...

Audi ќе произведува електрични автомобили во Унгарија и Мексико

Мексико и Унгарија се новите локации најавени од Audi каде ќе се произведуваат нивните електрични автомобили. Информацијата беше најавена како дел од стратегијата за...

На голем интернационален кулинарски настан, во Македонија доаѓаат познати шефови

  “Ја имаме честа како почесни гости и стручно жири, да дојдат повеќе великани во светската гастрономија, вистински гастрономски гуруа, од сите страни на земјината...

Nestlé купи дел од ланецот на кафулиња во кои инвеститор е Боно Вокс

Швајцарската прехрамбена компанија Nestlé објави дека купила 68% удел во американскиот ланец на кафулиња Blue Bottle во вредност од 500 милиони долари. Со ова, компанијата...

5 квалитети со кои ќе се истакнете пред работодавачите

Како што секој од нас некогаш искусил, навистина може да наидеме на потешкотии кога се обидуваме да го задржиме вниманието на работодавачите на денови...

Овие метрополи имаат најмногу дрвја во светот

Глобално движење ги поттикнува градовите да садат повеќе дрвја и да планираат повеќе паркови. Но, кои градови во светот имаат најмногу зелени површини? За...

Во Париз најдоцна до 2030 ќе нема автомобили на бензин

Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, изјави дека до 2030 година, Париз треба да биде град без автомобили на бензин, а до 2024 година планира...

Речиси 1,5 милиони евра ќе се пласираат до крајот на годината за иновативните мали...

Владата на Република Македонија деновиве донесе одлука Управниот одбор на Фондот за иновации и технолошки развој да објави меѓународен оглас за избор на нови...

SpaceX на Илон Маск лансираше и приземји рециклирана ракета

SpaceX успешно ја лансираше својата ракета Falcon 9, вкупно петнаесетта оваа година. Ракетата беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, носејќи со себе...

НАЈПОПУЛАРНИ