12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 15, 2017

Nike направи конектиран дрес за новата сезона на NBA

Дали сте вистински фан ан спортот? Доколку сте, знаете дека не би пропуштиле ниеден натпревар, особено некој каде што игра вашиот омилен играч. За...

Apple подготвува iPhone со екран кој се свиткува

Според гласините на јужнокорејските медиуми, Apple ќе соработува со LG на развојот на телефон со екран кој се свиткува. Моментално нема никакви информации за ...

Актуелни маркетинг трендови кои секој бизнис треба да ги знае

Макетингот како начин за пренесување на порака од продавачот до купувачот постојано се менува, денес најмногу под влијание на технологијата Иако денес во дигиталниот маркетинг,...

Словенија ќе забрани нови возила на фосилни горива од 2030 година

Словенија ќе ја забрани регистрацијата на нови возила на фосилни горива од 2030 година натаму. Исто така, земјата објави нацрт стратегија за развој според...

Цел свет ја сака хрватската модуларна маса Modulos

Иновативната модуларна маса Modulos од Хрватска ја оствари целта на кампањата за групно финансирање на Kickstarter и собра 34.000 долари, иако главната цел им...
video

Samsung направи фрижидер кој знае кои продукти треба да ги купите

Samsung направи фрижидер со внатрешни камери кој сам прави слефи фотографии од тоа што моментално го има во него и му ја испраќа на...

Alphabet инвестира милијарда долари во најголемиот конкурент на Uber – Lyft?!

Од Alphabet, компанијата-мајка која вклучува повеќе компании, меѓу кои и Google, размислуваат за инвестирање дури милијарда долари во Lyft, а според Bloomberg, парите би...

Дубаи ја лансираше првата државна криптовалута – emCash

Сите видови услуги во Дубаи наскоро ќе може да се плаќаат со emCash, односно криптовалутата со сопствен blockchain на чиј развој и имплементација работи...

Кина сака до 2030 година да стане водечка сила за вештачка интелигенција во светот

Кинеската влада планира Кина да стане земја од Западот и да стане водечка сила во обликувањето на иднината на вештачката интелигенција Дека станува збор за...

Сите компании кои генерираат амбалажен отпад мора да плаќаат за некој да го собере...

До 2018 година целта на колективниот постапувач со амбалажен отпад Пакомак е да се собира половина од отпадот од амбалажа кој го создаваат неговите...

НАЈПОПУЛАРНИ