30 C
Skopje
понеделник, јули 6, 2020

Дневни Архиви: октомври 16, 2017

Како малите бизниси ги одржуваат среќни своите вработени?

Без разлика дали сте сопственик на мал бизнис или вработен, знаете дека има нешто посебно во работењето во мала средина. Од истражување во кое...

Самит 100: Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“

Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“ во рамките на проектот „Едисон“, кој подразбира електрификација на регионот. Ова беше најавено на„Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна...

Студенти од Машинскиот факултет Скопје работат на паметен велосипед

Група студенти од Машински факултет Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје работат на истражувачки проект на тема паметен велосипед со електричен...

Нови цени на горивата од полноќ

Нови цени на горивата од ноќеска на полноќ. Регулаторната комисија за енергетика одбјави дека за половина денар поевтинува Еуросуперот 95 и ќе се продава...

До 2018 година Google ќе користи 100% обновлива енергија

По 10 години карбонски неутрална компанија Google најави дека сите податочни центри и сите канцеларии на компанијата ќе користат 100% обновлива енергија до 2018...
video

Ова е првата паметна пегла во светот

На врвот на листата со домашни обврски кои не ги сакаме можеби е пеглањето облека. Сите домаќинки може да се израдуваат на оваа вест-...

Во Исланд отворена првата фабрика во светот која не го загадува туку го чисти...

Пред неколку дена во Исланд почна со работа првата фабрика во светот која елиминира повеќе CO2 од воздухот отколку што испушта. Пилот програмата може...

Милијардерот Џек Ма откри која уникатна вештина ви е потребна за да успеете во...

Џек Ма, претседателот на групацијата Alibaba, говореше на Глобалниот бизнис форум на Bloomberg во сптември годинава во Њујорк. Челници на држави и интернационални бизнис...

Шведска до 2023 година ќе престане да користи кеш

Кешто ќе престане да се користи во Шведска. Во периодот од 2007 до 2015 година циркулацијата на готовината се намали за речиси 15%, а...

Белград добива индустриски парк кој ќе креира десет илјади работни места

Српската влада очекува да креира десет илјади работни места преку својот заеднички проект со China Road and Bridge Corporation (CRBC) за изградба на индустриски...

НАЈПОПУЛАРНИ