12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 17, 2017

7 компоненти кои ги содржи успешната маркетинг порака

Најважниот дел од вашата маркетинг стратегија треба да биде порака која ќе ја пренесува суштината на она што вашите клиенти го купуваат. Следниве неколку компоненти...

(ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Бизнис елитата од регионот на Wine & Dine со Тиквеш

По динамичниот прв работен ден од 6-та регионална економска средба Самит 100 во Скопје, регионалната бизнис елита уживаше во Wine & Dine настанот во...

Италијанска компанија ќе гради зелен Шангај на Марс

Како ќе изгледа Шангај за 100 години отсега? Некои песимисти велат дека кинеската метропола ќе потоне под вода поради растечкото ниво на морињата и океаните....

Lufthansa го презема најголемиот дел од AirBerlin

Најголемата авиокомпанија во Германија, Lufthansa, ќе ја купи регионалната авиокомпанија „Niki" која во 2011 година се спои со AirBerlin, регионалната авиокомпанија LG Walter и...

Колку сме зависни од паметните телефони?

Износот од неверојатни 370 милијарди долари, колку што годишно се вртат на пазарот за паметни телефони, говори се. Колку и да се трудат луѓето...

Виктор Нелепа, Македонецот кој ја измисли „паметната палма“ во Дубаи доаѓа на Самит Македонија...

Виктор Нелепа e главeн извршен директор на „D-idea Media”, компанија која помага во развојот на Дубаи како паметен град и придонесува за напредокот на...

Huawei ги претстави HUAWEI Mate 10 и HUAWEI Mate 10 Pro

  Дисруптивните иновации често започнуваат со храбри соништа. За време на IFA Berlin, Huawei Consumer Business Group го претстави својот прв ВИ мобилен чипсет, Кирин...

Од идната година ќе јадеме генетски модифицирани јаболка кои никогаш не потемнуваат

„Арктичкото јаболко“ (Arctic Apple) е врста јаболко која е генетски модифицирана за никогаш да не потемнува - дури и кога е исеченo на парчиња....

Русија лансираше сателит кој ќе го следи загадувањето на Земјата

Русија успешно лансираше во орбитата сателит за следење на европската атмосфера, кој има за цел да помогне во проучувањето на загадувањето на воздухот. Сателитот Sentinel-5P...

Mercedes се дели на две компании

Германскиот автомобилски гигант Daimler стартуваше со реструктурирање на бизнисот, кој подразбира поделба на Mercedes на две компании. Тоа значи дека одделот за автомобили Mercedes-Benz...

НАЈПОПУЛАРНИ