25 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 5, 2018

Стојче Тасков: Зошто сите иновации доаѓаат од мали старт -ап компании?

Главното прашање со кое се бави најпрестижната научна фела во светот е " ЗОШТО големите компании не можат да иновираат.? Што е тоа што...

Се воведуваат еколошки налепници за возилата и посебни таблици за такси-возилата

Министерството за економија подготвува измени на Законот за возила. Со предложените законски измени се воведуваат посебни таблици за такси-возилата и се воведуваат еколошки налепници...

HTC направи сијалици кои можат да ви го спасат животот

Досега од HT ги видовме некои од најдобро дизајнираните паметни телефони во светот, а сега компанијата направи паметна верзија на еден од секојдневните предмети...

Хрватски маркет го доби првиот автомат за детергент

Претставен е првиот автомат за детергент т.н. детергентомат во првиот хрватски аутлет за храна, Жабац. Од автоматот може да се набават детергенти за повеќе...

AT&T најави активирање на 5G мрежа до крајот на 2018 година

Американската компанија AT&T најави дека планира до крајот на 2018 година да активира 5G мрежа на десетина пазари, пишува Klix.ba. Позитивната вест е дека компанијата...

Македонија на дното по куповната моќ според Еуростат

Според податоците на Еуростат, Бугарите и Хрватите со куповната моќ заостануваат зад најголем дел од членките на ЕУ. Хрватска е на претпоследно место според потрошувачката по...

Одобрена првата гринфилд инвестиција вредна 5 милиони евра според Планот за економски раст

На вчерашната седница владата донесе одлука за согласност на Договорот за долготраен закуп на градежно земјиште во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 со Друштвото...

НАЈПОПУЛАРНИ