7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 7, 2018

НАСА ќе лансира летало кое ќе стигне најблиску до Сонцето досега

NASA на 31 јуни годинава во вселената ќе го лансира вселенското летало Parker Solar Probe, чија задача ќе биде проучување на нашата матична ѕвезда....

Автомобилите на Nissan ќе можат да ги читаат мислите на возачите

Повеќето автомобилски компании се обидуваат како да ја исклучат потребата возач да управува со возилата, но Nissan технологијата ја користи на позабавен начин. Компанијата...

SmokeBeat, апликација која ќе ви помогне да се откажете од пушењето

Пушењето е лоша навика која ја имаат многу луѓе во светот. Многумина се борат да ги откажат цигарите и покрај фактот дека пушењето е...

Германија ќе го казнува говорот на омраза на социјалните мрежи со 50 милиони евра

Со почетокот на 2018 година во Германија стартуваше примената на законот кој бара отстранување на говорот на омраза, лажните вести и другите илегални содржини...

Од кои нешта треба да се откажете за да успеете во кариерата?

Поголемиот дел од нас ја слушнал или употребил фразата „Немој да се откажуваш“ неколку пати и до толку сме ја прифатиле што дури и кога...

Седум неверојатни нешта кои Илон Маск ги постигна во 2017 година

Минатата година беше година исполнета со пресвртни точки за Маск, но и за светот благодарение на неговите проекти. Еве само седум нешта кои милијардерот...

Монтреал ги забрани пластичните кеси

Канадскиот град ја започна новата година со огромен чекор за зачувување на природата - забрана за употреба на пластични кеси. Трговците во градот ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ