15 C
Skopje
четврток, мај 28, 2020

Дневни Архиви: јануари 10, 2018

Седум лекции кои младите претприемачи можат да ги научат од Илон Маск

Како успешен претприемач, Маск не го постигнал својот успех лесно. Пред само неколку години тој се соочуваше со проблеми како во приватниот, така и...

Британската влада ќе ги затвори сите централи на јаглен до 2025 година

Велика Британија го презентираше планот за затворање на првата од вкупно осум електроцентрали на јаглен во текот на 2018 година. Централата ќе престане да...

Samsung ќе го лансира Galaxy S9 во февруари

Според очекувањата, Samsung на саемот CES 2018 нема да го претстави својот нов телефон Galaxy S9 затоа што во Лас Вегас повеќе се концентрира...

Од утре прекин на мерките против аерозагадување меѓу кои и бесплатниот јавен превоз

Од утре ќе престанат да важат мерките што се воведоа поради зголеменото загадување на воздухот, соопштија попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање...

Поголеми сметки за струја носи инсталирањето и користењето на пиратски софтвер!

Користењето пиратски софтвер носи бројни опаснсти со себе. Еве на што предупредуваат експертите од Kaspersly Lab! Социјалните мрежи го движат светот. Најчесто кога треба да...

Dell направи златен накит од рециклирани компјутерски матични плочи

Дали знаевте дека само 12,5% од електрониката на глобално ниво се рециклира? Многу од деловите содржат скапоцени метали како сребро, злато, бакар и паладиум....

Македонците можат да патуваат без виза во 112 држави

На ранг листата на пасоши според бројот на држави во кои може да се отпатува без виза Македонија се наоѓа на 46. место, чии...

Производител на лути пиперки од Србија направи пиво со вкус на чили

Андреј Ваш од Зрењанин, кого сограѓаните го знаат како врвен производител на лути пиперки, отиде чекор напред и направи пиво со вкус на лути...

Светска банка прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,2%

Растот на македонската економија годинава ќе изнесува 3,2%, прогнозира Светска банка во најновиот извештај за економските перспективи. Според СБ, во Македонија по надминувањето на политичката...
video

Оваа необична светилка испраќа Интернет директно во вашиот лаптоп

Едно од технолошките чуда претставени на саемот CES во Лас Вегас е и интересната Li-Fi светилка која емитува Интернет директно до вашите уреди. Замислете...

НАЈПОПУЛАРНИ