7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: јануари 11, 2018

Пет важни промени на работното место предизвикани од дигитализацијата

Според некои истражувања, до 2020 година ќе бидат развиени околу 250.000 апликации за секојдневна употреба наменети за Интернет на нештата. Токму ваквите алатки или...
video

IKEA лансираше несекојдневна кампања – ги повикува жените да уринираат на најновата реклама

Најновата маркетинг кампања на Ikea е навистина несекојдневна. Шведскиот гигант знае дека дури и за најголем попуст на некој производ потребна е некоја впечатлива...

ЕВН Македонија донираше возило за здружението „Мобилност Тетово и Гостивар”

 ЕВН Македонија донираше возило наменето за задоволување на потребите на лицата со телесен инвалидитет, членови на здружението „Мобилност Тетово и Гостивар“. Возилото кое носи порака „Со љубов за...

Првата вертикална шума за сиромашни граѓани ќе се гради во Холандија

Компанијата Stefano Boeri дизајнираше и изгради вертикални шуми во целиот свет, но нивниот последен дизајн ќе биде изграден во Ајндховен, Холандија, и за разлика...

Во Скопје ќе се одржи голема научна конференција за чиста животна средина

Во организација на Здружението 6та ѕвезда, Машинскиот факултет, Факултетот за електротехника и информациски технологии и Технолошкиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј и...

Соларно основно училиште во Данска ќе ги учи децата како да живеат здраво

Во Данска се гради основно училиште каде што децата сами ќе ја одгледуваат храната којашто ќе ја консумираат. Компанијата C.F. Møller ги откри плановите за...

Аерозагадувањето ќе се контролира преку мапирање на загадувачите со дронови

Државниот инспекторат за животна средина најмил дронови кои кон крајов на неделава по два часа дневно ќе ги снимаат критичните точки за да се...

Алкалоид отвори три нови погони – инвестиција вредна над 2,5 милиони евра

Компанијата Алкалоид АД Скопје во присуство на претставници на менаџментот официјално пушти во употреба три инвестициски проекти: Погон за производство на полуцврсти фармацевтски форми (масти,...

Норвешка изгради еден од „најзелените“ аеродроми во светот

Нордиската канцеларија за архитектура неодамна заврши со изградбата на најзелениот терминал на аеродром во светот. Аеродромот во Осло во текот на ладните месеци се...

Илијанчо Гаговски: Placeformer е алатка со глобален потенцијал за брзо истражување на пазарот!

PrymApps е македонска компанија основана 2013 година од тројца партнери со долгогодишно искуство во ИТ индустријата. Главниот фокус на компанијата е развивање cloud базирани...

НАЈПОПУЛАРНИ