-4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020
Почетна 2018 февруари

Месечни Архиви: февруари 2018

BMW го претвора вашиот смартфон во клуч за автомобил… и не запира таму

Во последниве години присуството на производители на автомобили на мобилните конгреси се зголемува. Ги видовме на CES минатиот месец, ги гледаме на Светскиот мобилен...

Истражување: Луѓето повеќе се грижат за паметните телефони отколку за семејството или пријателите

Се поголем број луѓе имаат проблем со паметните телефони. Тие им станаа толку незаменливи што речиси целосно се зависни од нив. Неколку истражувања предупредуваат...

Овој филтер од графен ја претвора гадната морска вода во вода за пиење

Австралиски научници направија технологија за биоразградливи филтри од графен со кој преку само една филтрација можат да се отстранат сите нечисти честички и сол...

Колку е важна безбедноста на децата на интернет?

Децата се бескрајно љубопитни и секогаш во потрага по откривање на нови хоризонти интересни за нив и од особена важност за нивното континуирано учење...

ФЕИТ ќе соработува со Институтот за нуклеарни науки „Винча“ од Белград

Факултетот за електротехника и информациски технологии ќе соработува со Институтот за нуклеарни науки „Винча“ од Белград, Србија Со потпишување на Меморандумот за соработка, од Факултетот...

Brainster и CodeWell стартуваа Project Based Learning Академија за iOS програмирање во Македонија

Замисли образованието да е базирано врз работа на проекти наспроти меморирање на факти? Во тек на животот работиме на многу проекти - од положување возачки...

Германски автомобилски гигант пристигнува во Србија

Хрватскиот иноватор и производител на електрични автомобили, Мате Римац, објави дека една голема германска автомобилска компанија доаѓа во Србија за да произведува компоненти за...

Годишнина за Porsche – 70 години спортски автомобили

Брз. Чист. Емотивен. Во изминатите 70 години брендот Porsche е синоним за спортски автомобил на највисоко ниво. Првото возило што го носи името Porsche...

Затворите во Холандија се толку празни што ги претвораат во засолништа за бегалци

Холандските затвори многу брзо се празнат - бројот на затвореници во земјата се намали од 20.463 во 2006 година на 10.102 во 2016 година....

Дубаи го претстави својот Hyperloop – најбрзиот копнен транспорт во светот

Министерството за транспорт на Дубаи го претстави прототипот на Hyperloop на компанијата Virgin, кој ќе може да превезува патници зо брзина од 1.200 км/ч...

НАЈПОПУЛАРНИ