23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: февруари 24, 2018

ВИДЕО: Израелски научници успешно завршија симулација како подготовка за мисија на Марс

Тим од шест израелски научници во неделата завршија вежба која траеше четири ден и симулираше живот на Марс. Симулацијата, која е дел од поширокиот...

Google Assistant ќе зборува околу триесет јазици до крајот на годинава

Виртуелниот личен асистент на Google кој се активира гласовно, до крајот на годината би требало да зборува околу триесет светски јазици меѓу кои и...
video

Air Opus е шатор кој се отвора за само 90 секунди

Air Opus шаторот го олеснува животот на авантуристите кои често преспиваат на пат. Се отвора на кровот на колата за само 90 секунди. Едноставно...

#ИновативностЧита: Калуѓерот што го продаде своето ферари од Робин Шарма

Рубриката #ИновативностЧита редовно ви помага да ја пронајдете вистинската книга покрај која ќе го поминете вашиот викенд во опуштена атмосфера. Викендов ви го претставуваме...

Истражување: Дури 2/3 од луѓето се плашат од беспилотните возила

Додека компаниите инвестираат милијарди во развојот на автомобили во кои нема да има потреба од учество на возачот, сегашниот ментален склоп на луѓето уште...
video

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина

Основачот на Amazon гради џиновски часовник во внатрешноста на планина во Тексас со цел да ги мотивира луѓето да размислуваат подолгорочно. Часовникот е дизајниран...

Од 26 февруари почнува четврттиот Code App Level Up семинар за кодирање

EESTEC LC Skopje и Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - Скопје со гордост Ви го најавуваат четврттото издание на интернационалната работилница “Code App,...

Почнува процедура за влез на трет мобилен оператор во Македонија?

Владата започнува со создавање услови за влез на трет мобилен оператор во земјава. Како што информираше министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски,...

Програмите на CEED Hub Скопје ги зголемуваат шансите за успех на македонските стартапи

CEED Hub Скопје е дел од CEED Македонија и делува како простор каде стартапите, претприемачите и ентузијастите можат да развиваат идеи и производи кои...

Отворени регистрациите за учество на Сараево Бизнис Форум 2018

Регистрацијата за учесници за 9-тата Меѓународна конференција за бизнис и инвестиции – Сараево Бизнис Форум (СБФ) 2018, која ќе се одржи во Сараево на...

НАЈПОПУЛАРНИ