-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 2, 2018

Зошто мултитаскингот не функционира и со кој метод да го замените за да бидете...

Секој сака да си ги заврши работните задачи што е можно побргу поради што често пати се обидуваме да завршиме неколку работи истовремено. Мултитаскингот...

Во Амстердам сега има еколошки бродови со кои наместо риби, туристите можат да ловат...

Според некои најнови студии, има околу 1,8 трилиони парчиња пластика во океаните. Тоа значи околу 80.000 тони отпад во водите на Земјата. Една организација...

Општина Аеродром од денес почнува еко-акција за уредување на зелените површини

Општина Аеродром денеска почнува голема еко - акција со која се уредуваат јавните зелени површини кои се под нејзина надлежност. Како што стои во соопштението...

Cubiio е најмалиот ласерски принтер во светот

Cubiio е минијатурен, но неверојатно корисен уред кој го прави печатењето дома брзо, лесно и релативно едноставно. Иноваторот Мејсон Ханг за овој свој исклучителен...

Македонија ќе користи јужнокорејски искуства за сајбер заштита

Размена на искуства и практиките во областа на сајбер безбедноста од Јужна Кореја во Македонија има за цел дводневната работилницата за „Национална рамка и...

Една од најголемите „фабрики“ за биткоин се наоѓа во Исланд

Во срцето на полињата на Исланд се наоѓа една од најголемите „фабрики“ за биткоин во светот. Нејзината локација е тајна за да не можат...

Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денес ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од вечерва на полноќ Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Светските трендови и дигиталната технологија брзо навлегуваат и на македонскиот осигурителен пазар

Гоце Вангеловски, генерален директор на Кроација осигурување – друштво за неживотно осигурување Скопје, во интервју за Иновативност открива детали за најновата платформа на компанијата,...

Во системот на Пакомак во 2017 година пријавени над 48.700 тони амбалажен отпад од...

Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување ги објави своите резултати од напорите за организирана заштита на животната средина за 2017 година....

Српската компанија 3lateral прва во светот разви технологија за целосна дигитализација на човечкото лице

Сакате ли ликовите на холивудските ѕвезди да го изговорат она што го кажувате вие? Звучи како научна фантастика, но за компанијата 3lateral од Нови...

НАЈПОПУЛАРНИ