1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 3, 2018

Две кинески компании печатат автомобил за само три дена

Polymaker и X Electrical Vehicle Limited (XEV), две компании од Шангај кои се занимаваат со технологија за 3Д печатење, неодамна лансираа автомобил кој ги...

Како да спречите вашето дете да посетува насилни содржини на интернет?

Динамичното време и начин на живеење само ја зголемуваат веќе огромната „зависност“ која сите ја имаме од користењето на интернет. За потребите на учењето...

Студенти од повеќе факултети ќе се обучуваат во ОКТА

Студенти од Економскиот, Машинскиот, Градежниот и Електротехничкиот факултет и од Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ Скопје се...

TripAdvisor ги објави најпопуларните дестинации во светот за 2018 година

TripAdvisor пред неколку дена ја објави својата листа на најпопуларни дестинации ширум светот за 2018 година. Можеби е веќе време да почнете да размислувате...

Алкалоид одбележа 40 години постоење на брендот „Бекутан“

Алкалоид АД Скопје денеска го одбележа почетокот на кампањата по повод 40-годишниот јубилеј на еден од водечките брендови на компанијата „Бекутан“, пренесе МИА. Почнувајќи со...

Париз планира до 2030 година да ги забрани сите автомобили освен електричните

Забраната за влез на автомобилите со мотор со внатрешно согорување во главниот град на Франција се донесува поради многу големо загадување на воздухот. Проширувањето...

Поради првоаприлска шега дека Tesla банкротира, Илон Маск изгуби милиони долари

Илон Маск се одлучи за 1 април да се пошегува на својот Twitter профил, а овој потег за малку можеше да го чини и...

Српскиот стартап Review.Network успеа да привлече инвестиција од 1 милион долари

Српскиот стартап Review.Network успеа само после неколку состаноци со инвеститорите да добие вкупна инвестиција од 1 милион долари. Како што пренесува B92, Review.Network и нивниот проект...

Виена доби паметни семафори кои ќе собираат податоци за сообраќајот и временските услови

Градот Виена и Централниот завод за метеорологија и геодинамика ќе опремat околу 1 200 семафори ширум градот со 10.000 сензори кои ќе собираат податоци...

Пoчнува петтиот саем за вработување и пракса „Контакт“

Од денеска до 5-ти април 2018 година се одржува петтиот саем за вработување и пракса „Контакт“. Студентските парламенти на Факултетот за електротехника и информациски...

НАЈПОПУЛАРНИ