-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 5, 2018

Шангај доби парк направен целосно од рециклирани материјали

Познатиот кварт Анфу Роуд во Шангај доби фантастичен парк кој е доказ како урбаниот отпад на човекот може да се претвори во преубава јавна...

Мате Римац објави видео на кое се гледа одблиску како изгледа неговиот автомобил-ѕвер

Rimac Automobili на својата странива објави видео од саемот за автомобили во Њујорк, New York International Auto Show. На видеото се гледа како изгледа...

Наскоро во Македонија прва онлајн продавница наменета за мажи

Колку пати досега сте посакале да можете на едно место да најдете сѐ што ви е потребно за вашето секојдневие и притоа да го...

„Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје

И оваа година, близу еден месец пред крајниот законски рок, Винарската визба „Тиквеш“ заврши со исплата на средствата за откупеното грозје од последната берба....

Кинески научници создадоа градежен материјал отпорен на силен оган

Кинески научници создадоа градежен материјал отпорен на силен оган, кој може да издржи пламен од приближно 1.300 степени Целзиусови. Истражувачи од Универзитетот за наука...

Халкбанка ќе ги поддржува малите и средните претпријатија во Македонија

Поддршка за малите и средни претпријатија и за занаетчиите најави првиот човек на Халкбанка во Македонија, Билал Суџубаши. „Од нашето основање наваму наша таргет група...

Започна аплицирањето за субвенции за соларни колектори и ПВЦ прозорци

Започна аплицирањето на домаќинствата за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци и за сончеви термални колекторски системи,...

Младиот иноватор Иван Мрвош има милиони, а уштe живее со родителите и нема автомобил

Пошироката јавност го запозна Иван Мрвош како победник на Претпреимничкиот камп во Хрватска со неговиoт проект светлечки ЛЕД столови наменети за угостителски објекти. По...

Деца.мк – нов портал за деца и родители

Започна со работа специјализираниот интернет-портал за родители и деца - Деца.мк ,  на денот кога порталот Факултети.мк ја одбележува седумгодишнината од отворањето. Деца.мк е нов производ претставува продолжување...

Четири од пет германски фирми нудат флексибилно работно време

Во Германија се поголем број фирми нудат можност за флексибилно работно време. Според податоците на Министерството за економија на Германија, четири од пет фирми нудат...

НАЈПОПУЛАРНИ