1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 16, 2018

Австралија сака да го подели Сиднеј на три помали градови

Австралискиот главен град станува толку голем што сега се јавува потреба да се подели на три помали градови. Планот е луѓето да станат помалку...

Skopje City Mall ја почнува акцијата HOME – мебел и додатоци за домот по...

Од денеска па до 15. мај во сите продавници во Skopje City Mall кои во продажниот асортиман имаат мебел и додатоци за домот, започнува...

Официјално: Porsche влегува во Formula E

Fédération Internationale de l'Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може...

Витаминка започна со производство на маслото Брилијант

Витаминка, по преземањето на штипски Брилијант го рестартира производството на познатиот бренд. За таа цел, во погоните во Штип повторно се ангажирани околу 70...

Нови цени на горивата

Малопродажната цена на бензините од ноќеска но полноќ се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар. Согласно одлуката се зголемува...

Samsung направи паметен телефон кој не може да се поврзе на Интернет

Samsung направи паметен телефон за корисниците кои не сакаат да се конектираат на Интернет. Galaxy J2 Pro има слични спецификации и дизајн како и...

SpaceX сака да ги однесе луѓето уште подалеку од Марс – во друга галаксија

Планот на Илон Маск да ги однесе луѓето на Марс до 2024 година падна во втор план кога претседателката на SpaceX, Гвини Шотвел изјави...

Иднина или утопија: Луѓето нема да мора да работат, а ќе имаат пари и...

Додека многумина се плашат од иднината во која ќе доминираат вештачката интелигенција и роботите, кои ќе ни ги украдат работните места, а можеби и...

Промотивен ден на Women in Adria и можност за членство за жените претприемачи и...

Утре, 17 април 2018 година, организацијата на жени претприемачи и жени менаџери Women in Adria Macedonia ќе одржи промотивен ден во просториите на CEED...

Компанија од Гана прави патишта од пластични кеси

Само 2% од платичниот отпад во Гана се рециклира, според едно видео од Светскиот економкси форум, но една локална компанија се надева дека ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ