7 C
Skopje
петок, февруари 21, 2020

Дневни Архиви: април 18, 2018

Нов Зеланд забрани бушење за нафта и гас

Владата на Нов Зеланд веќе нема да издава дозволи за бушење и пребарување на нафта и гас на своите територии, мерка која беше позитивно...

Facebook бара од корисниците да му дозволат користење технологија за препознавање лице

Технолошката компанија Facebook од своите корисници во Европа и во Канада да му дозволат да користи технологија за препознавање лице за да може да...

Стопанска банка и MasterCard ќе го претстават Pepper, интерактивниот хуманоиден робот

Стопанска банка АД – Скопје ја најавува утрешната посета на интерактивниот хуманоиден робот Pepper во Скопје, со цел да ги презентира предностита на оваа напредна...

Поевтин роаминг за земјите од регионот, најава од Дигиталниот самит за Западен Балкан

Намалувањето на цените за роаминг за земјите од регионот денес беше една од најакутелните теми на Дигиталниот самит за Западен Балкан, кој денес и...

Ова е првото 3D видео од вселената

Кога станува збор за експерименти со вселенски летови италијанскиот астронаут Паоло Несполи не знае да каже не. „Во принцип, прифаќам се. Тоа не е...

Pitch Please 2018 – Како идната работа и пракса во странство стануваат реалност?

На 11 мај во 9:30 часот на Економскиот Факултет во Скопје (УКИМ), ќе се одржи- “Pitch Please”, проект за млади амбициозни луѓе преку кои...

Ова е најдолгата и највисока стаклена патека во светот

Најдолгата стаклена патека во светот на огромна надморска височина е отворена за туристи во Националниот геолошки парк Лонгганг во Чонгчинг, Кина.  Оваа патека која...

Почна Дигиталниот самит за Западен Балкан: дигитална пред политичка интеграција, соработка и поевтин роаминг

Да не се пропуштат можностите од дигитализацијата, кои ќе овозмножат поголемо поврзување на граѓаните и бизнисот во Западен Балкан и со Европската унија, што...

Со најкреативната слика од Стоби флипс младите ќе се натпреваруваат за официјален MOS испит...

Македонскиот национален MOS натпревар го бара највештиот и најдобар познавач на Мајкрософт офис апликациите. Сите ученици од основни и средни училишта, како и студенти...

Македонскиот EmbedSocial стана член на европскиот стартап екосистем ‘The Family’

Развојот на стартап со светски квалитет и со можности да расте во насока на задоволување на барањата на илјадници корисници бара многу повеќе од...

НАЈПОПУЛАРНИ