-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 22, 2018

Германија го доби првиот амфибиски автобус – вози и по копно и по вода!

Новиот HafenCity RiverBus во Хамбург е автобус кој се претвора во брод и обратно. Амфибискиот автобус е ремек дело на основачите Фред Франкен и...

#ИновативностЧита: Приказната за Airbnb – како тројца обични момци кренаа голема прашина заработувајќи милијарди?

Како да се размрда цела индустрија со навидум обичен концепт за бизнис и да се направат милијарди? На ова прашање може да најдете одговор...

Кога би ја имало, еве колку би можела да биде месечната претплата за Facebook

Никој од корисниците на Facebook не мора да се плаши дека оваа социјална мрежа во иднина би била достапна само за претплатници, но за...

Научници од САД направија батерии базирани на вода кои не можат да се запалат

Истражувачи од Универзитетот Мериленд создадоа нова цинкова батерија базирана на вода која е многу побезбедна од литиум-јонските батерии. Тимот искористил елементи од стара технологија...

Кожарската и текстилната индустрија полесно ќе можат да аплицираат за мерките од Планот за...

Планот за економски раст го проширува опсегот на повеќе компании од приближно 8.000, колку што досега се проценети. Бројот на компании што ги прифаќаат...

Информ и ФЕИТ создадоа ,,паметна’’ дигитална кутија за прецизно и реално читање на загаденост...

Денес, луѓето меѓусебно комуницират повеќе од кога и да било! Живееме во поврзан свет, свет преполн со информации и сектори коишто сеуште треба да се...

Во Аџибадем Систина отворен првиот HISPA центар во Македонија за превензија на срцеви и...

Персонализираниот пристап во намалувањето на ризик факторите и регулирање на крвниот притисок, значително влијаат во спречувањето на срцевиот и на мозочниот удар. Во „Аџибадем Систина“...

НАЈПОПУЛАРНИ