1.2 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: април 24, 2018

Шест начини како да го намалите користењето пластика во секојдневниот живот

Пластичниот отпад се зголемува од ден во ден, а се прогнозира дека до 2025 година, тврдиот отпад ќе достигне дo 6 милиони тони на...

Комерцијална банка наградена од Commerzbank AG, Frankfurt

Комерцијална банка АД Скопје е добитник на наградата Commerzbank’s  STP Excellence Award за 2017 година, како признание за брзината и квалитетот на меѓународните плаќања. Оваа...

Оваа социјална мрежа им плаќа на корисниците за нивното време и за лајковите

Што би рекле кога би ви кажале дека постои социјална мрежа слична на Facebook која на своите корисници им плаќа за времето поминато на...

YouTube избриша 8 милиони видеа

Google  се пофали дека од октомври 2017 година досега има избришано дури 8,3 милиони видеа од својата платформа за споделување видеосодржини YouTube По жестоките критики минатата...

ЕБОР со 8 милиони евра ќе ја поттикне енергетската ефикасност во домаќинствата во Македонија

ЕБОР започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност (Green energy efficiency financing facility-GEFF), која ќе обезбеди финансирање за подобрувањето...

Македонско-британскиот стартап Cognism доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од South...

Македонско-британскиот стартап Cognism, кој користи вештачка интелегенција за унапредување на продажбата, доби инвестиција од 2 милиони фунти во рунда предводена од фондот за ризичен...

Хрватска најави субвенции за купување на еко-автомобили

Хрватскиот министер за заштита на околината и енергетика, Томислав Чориќ и директорот на Фондот за заштита на околината и енергетска ефикасност Дубравко Понош, заедно...

Започна проектот „Сите сити“ за креирање нов систем за донирање на вишокот храна

Според податоците на Државниот завод за статистика, 453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија и не можат да си ги дозволат сите оброци...

Научници направија протеза за мозокот за подобро памтење

Според некои нови истражувања, човечкиот мозок има околу 86 милијарди неврони и со толкава количина можни врски меѓу нив, би очекувале лесно да паметиме...

Денес ЕБРД ќе ја презентира програмата за енергетска ефикасност во домаќинства

Европската Банка за Обнова и Развој (ЕБОР) започнува со финансирање на домаќинствата преку Програмата за финансирање на енергетска ефикасност , која ќе обезбеди финансирање...

НАЈПОПУЛАРНИ