-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Дневни Архиви: мај 9, 2018

Технолошкиот парк во Загреб станува главен центар за истражување и развој во регионот

Eдна година после отворањето, Технолошкиот парк во Загреб започнува нов развоен циклус и модернизација вредни околу 2,6 милиони евра. До средината на наредната година,...

Пет правила за дизајн кои ги научивме од Стив Џобс

Основачот на Apple беше главен кога стануваше збор на создавањето производи кои функционираат прекрасно, а изгледаат уште подобро. Тој го посвети најголемиот дел од...

Рaсте уделот на Македонски Телеком на Интернет и ТВ пазарот

Македонски Телеком АД-Скопје има водечка позиција на пазарот во фиксни говорни услуги во првите три месеци од 2018 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи согласно...

Скопје избира еколошки најсовесни компании, домаќинства и креативци

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина,...

ВИДЕО: Uber го претстави прототипот на своето летачко такси

Летачкото такси на Uber беше претставено на конференција во Лос Анџелес. Електричното летачко такси е дизајнирано да лета на височина од 300 до 600...

Со една чаша Balans+ секој ден – здравје и енергија во текот на целата...

Здравите навики се обврска за секој од нас во секоја сезона, особено во денешниот, динамичен начин на живеење. Брзите секојдневија и брзата храна што...

Халкбанк го претстави Платинум-пакетот на македонскиот пазар

„Халкбанк“ во партнерство со „Visa“ вчера го претстави Премиум-пакетот, прв од овој вид на македонскиот пазар, кој ги спојува поволностите во кои уживаат имателите...

Apple планира да направи iPhone со 3 задни камери?!

Се чини дека две камери повеќе не се доволни за еден iPhone. Можно е Apple да  планира да направи најмалку еден модел iPhone во 2019...

Денес завршува Саемот на книга, рекордни 44.300 посетители досега

Саемот на книга 2018 завршува денес, а манифестацијата до вчера ја посетиле 44.300 посетители, јави МЕТА. На 30-тото јубилејно издание се претставија 70-ина издавачки куќи од...

Nestle ќе продава кафе, чај и храна од Starbucks

Швајцарската компанија Nestle ќе плати нешто повеќе од 7 милијарди долари за преземање на малопродажбата на кафе, чај и храна на компанијата Starbucks надвор...

НАЈПОПУЛАРНИ