18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 10, 2018

Наскоро оглас за доделување државно земјоделско земјиште за органско производство

Македонија има поволни агроеколошки услови за развој на органското земјоделско производство, затоа започнуваме со реализација на сет мерки за стимулирање и унапредување на овој...

Што треба, а што не треба да направите доколку изгубите важни податоци од компјутерот?

Податоците кои би ги изгубиле или би биле оштетени можат да предизвикаат многу паника бидејќи станува збор за нешто од голема важност, со сентиментална...

Новиот парфем на Dior, Sauvage Eau de Parfum – мистериозен, моќен, сензуален

После Eau de Toilette варијанта, оваа година Dior го претставува новото издание на парфемот Sauvage, Eau de Parfum. Моќната свежина на Sauvage е збогатена...

ВИДЕО: Оваа машина може да рециклира 100 кг пелени за еден час

Потребнис е стотици години за пелените за еднократна употреба да се распаднат, но една нова машина може да претвори 100 килограми употребени пелени во...

Volkswagen ќе понуди електрифицирани верзии на сите свои модели

Широката хибридна програма за следниот Golf е почетна точка за сеопфатна електрификација на конвенционалните погони Новиот 48-V благ хибрид е првиот чекор...

Расте бројот на жени иноватори, но и понатаму се помалубројни отколку мажите иноватори

Жени стојат зад речиси една третина од вкупно 224.000 барања за меѓународно признавање на патенти во 2017 година, што е значително повеќе отколку претходните...

Погледнете како изгледа гратчето каде што се произведува iPhone

Дури половина од сите iPhone уреди во светот се прават во комплексот на фабриката Foxconn во кинеското гратче Женгжу. Foxconn вработува околу 350.000 луѓе...

Велика Британија сака да забрани употреба на влажни марамчиња

Велика Британија може да забрани употреба на пластика за еднократна употреба уште наредната година. Според Министерството за животна средина, храна и рурални прашања, во...

Ова се првите 3Д печатени безвоздушни гуми за велосипед во светот

Дали велосипедистите во иднина ќе возат велосипеди кои ќе имаат гуми без воздух? Веројатно. Компанијата BigRep само што ги претстави првите 3Д печатени велосипедски...

Погледнете како изгледа гратчето каде што се произведува iPhone

Дури половина од сите iPhone уреди во светот се прават во комплексот на фабриката Foxconn во кинеското гратче Женгжу. Foxconn вработува околу 350.000 луѓе...

НАЈПОПУЛАРНИ