18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Дневни Архиви: мај 14, 2018

Шангај ја доби првата роботска банка – клиентите ги дочекуваат роботи

Џиао Лонг е најновиот вработен на банката China Construction Bank. Станува збор за роботска банка, прва од тој вид во Шангај. „Добредојдовте во банката...

Atlantic инвестира 18,5 милиони евра во нов логистички центар

Atlantic Grupa и градежната компанија Kamgrad, како стратешки партнер во новата инвестиција на Atlantic во Хрватска, потпишаа договор за изградба и долгорочен закуп на...

Последици од скандалот – Facebook укина 200 апликации, а тоа е само почеток

Facebook досега укина околу 200 апликации во рамките на првиот чекор од ревизијата на апликациите кои имаат пристап до огромна количина кориснички податоци, а...

Римац на светскиот конгрес WeAreDevelopers рамо до рамо со Стив Вознијак

Мате Римац е лидер на компанијата за која изминатиот период пишувавме многу и нема кој не слушнал за неговиот автомобил-ѕвер C_Two со астрономска цена...

IT заедницата WeTalkIT утре ќе одржи настан со Душан Гајиќ од македонско – британскиот...

Македонската IT заедница WeTalkIT ќе го одржи својот нов настан наменет за IT професионалци кој ќе биде на тема Introduction to Scala. На настанот говорник...

Нови цена на горивата

Малопродажните цени на горивата од утре се зголемуваат од еден до два денара. Според Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика донесена денеска, цената на Еуросупер...

Brainster лансираше Калкулатор за пресметка на трошоците за изработка на Mobile или Web апликации

Одамна се прашуваш колку ќе те чини да изработиш сопствена Android, iOS или Web апликација и да започнеш нов бизнис? Овој Калкулатор изработен од...

Карпошани добиваат „Моја картичка – Мој Карпош“ за купување со попусти низ целата општина

Општина Карпош започна со првичните активности околу проектот за креирање на картичка за попусти и бенефиции „Моја картичка – Мој Карпош“. Овој проект, кој е...

НАСА испраќа мини хеликоптер на Марс за првпат во историјата

Американската вселенска агенција НАСА објави дека до 2020 година ќе го испрати првиот мини хеликоптер на Марс што ќе помогне во изучување на црвената...

Португалија во март произведе повeќе струја од обновливи извори отколку што и е потребно

Март беше добар месец за обновливата енергија во Португалија. Месечното производство на обновлива енергија во земјата ја надмина побарувачката, според извештајот на португалската Асоцијација...

НАЈПОПУЛАРНИ