7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 22, 2018

Во оваа компанија вработените сами бираат кога и каде ќе работати на кои состаноци...

Технолошката компанија Verve би можела да биде идеално место за работа за миленијалците. Имено, компанијата на своите вработени им дава слобода да го изберат...

Кроација Осигурување забележа раст и го зголеми пазарното учество во сегментот на неживотно осигурување

Натамошниот раст ќе се темели на дигитализација, проширување на продажната мрежа и развој на осигурителни производи и услуги согласно пазарните трендови и потребите на...

Андреас Елснер заминува од позицијата Главен извршен директор на Македонски Телеком

Андреас Елснер, главниот извршен директор и член на Одборот на директори на Македонски Телеком заминува од компанијата од 1 јули 2018 година. На позицијата главен...

Поранешниот американски претседател Барак Обама ќе биде продуцент на филмови во Netflix

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама и неговата сопруга, Мишел Обама, потпишаа повеќегодишен договор со компанијата Netflix и ќе работат како продуценти на идните...

Повеќе од 3.000 Швеѓани имаат вградено чипови кои ги користат наместо клучеви

Повеќе од 3.000 Швеѓани во изминатите три години вградија минијатурни чипови под кожата за на тој начин да си олеснат себеси и клучевите и...

Започнува еко-кампања за реупотреба на стари исправни апарати

Покревање на свеста за придобивките од селектирањето и реупотребата на стари, а сепак исправни апарати, а со тоа и негово намалување, е целта на...

Естонија e првата држава во светот која воведува бесплатен јавен превоз

Автобусите, возовите и трамваите ќе бидат бесплатни за користење за сите регистрирани дека претстојуваат во Естонија. За да можат отсега да се возат бесплатно...

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Барајќи нови можности за проширување на пазарите, Витаминка своите производи ги изложи на најважното случување во прехранбената индустрија, саемот СИАЛ, во Кина. На трите...

14-годишна девојка открила нов начин на чистење на нафтени дамки со кора од портокал

Аника Багаватула е 14-годишна девојка од американското градче Вилтон во Конектикат и е една од финалистите во натпреварот „Discovery Education 3M Young Scientist Challenge“, кој...

Мате Римац работел на електричниот Јагуар со кој се возеа принцот Хари и Меган...

Принцот Хари и Меган Маркл, или новоназначените војвода и војвотка од Сасекс, после нивната венчавка и излегувањето од дворецот Виндзор, се качија во ретро...

НАЈПОПУЛАРНИ