7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 25, 2018

Samsung отвора глобални центри за вештачка интелигенција во Велика Британија, Кана и во Русија

Samsung Research, напредниот центар за истражување и развој на компанијата Samsung Electronics SET, најави отворање на три нови центри за вештачка интелигенција во Кембриџ,...

Шуда Грам е првиот дигитален супермодел со 100.000 следбеници на Instagram

Шуда Грам е супер популарен црномурест модел во виртуелниот свет - има околу 100.000 следбеници на Instagram. Шуда на Instagram пишува во прво лице...

Новите говорници на Spark.me 2018 конференцијата се киборг уметниците Нил Харбисон и Мун Ривас

Организацискиот тим на Spark.me, една од најголемите маркетинг конференции во југоисточна Европа, која ќе се одржи од 26 до 27 мај во Будва (со...

Зошто 8-часовното работно време не функционира?

Работното време од осум часа на ден кој настанал во периодот на индустриската револуција, е веќе застарен и неефикасен пристап на работа. Иако претставувал...

Објавен јавен повик за избор на стручни лица од Фондот за иновации и технолошки...

Фонд за иновации и технолошки развој објави  јавен повик за избор на стручни лица за оценување предлог-проекти во рамки на Столб 3 од Планот...

Публицис групацијата ја лансираше платформата Marcel AI, нова ера во креативноста и иновациите. 

Marcel  ќе ја забрза трансформацијата на Публицис групацијата од холдинг компанија во деловна платформа од 80,000 вработени     Публицис групацијата денес и официјално ја лансираше платформата Marcel...

Објавен јавен повик за избор на стручни лица од Фондот за иновации и технолошки...

Фонд за иновации и технолошки развој објави  јавен повик за избор на стручни лица за оценување предлог-проекти во рамки на Столб 3 од Планот...

Uber отвора центар за развој на летачки автомобили во Париз

Uber најави отворање на истражувачки центар  - Advanced Technology Center (ATCP) во Париз, каде што во наредните 5 години ќе се развива технологија за...

Македонец на светскиот настан „Отворени денови на пасивна куќа“

Македонскиот инженер, Андреј Андреев, единствен од регионов, годинава влезе во тесниот избор на проекти за пасивни куќи кои ќе бидат презентирани на  светски познатата...

Сoни можеби ќе се откаже од паметните телефони

Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата е кај јапонскиот...

НАЈПОПУЛАРНИ