7 C
Skopje
четврток, јуни 4, 2020

Дневни Архиви: мај 30, 2018

Coca-Cola започна да произведува алкохолни пијалаци

Една од најголемите светски компании за производство на пијалаци почна да експериментира со алкохолни појалаци пред три месеци така што ароматизирана газирана вода помешаа...

Програмата „Развој на одржливи социјални бизниси“ ќе ги обедини социјалните претприемачи во Струга

Градот Струга наредниве три дена ќе биде домаќин на социјални претприемачи од  Југозападниот регион кои што ќе бидат дел од едукативната програма „Развој на...

Apple и Volkswagen заедно ќе прават автономни возила

Пред две години  Apple имаше ангажирано повеќе од 1.000 луѓе на програмата за развој на автономни автомобили Project Titan. Тогаш кружеа гласини дека Apple...

Ова се најпосетените музеи во светот

Откако ја изгуби титулата најпосетен музеј во светот во 2016 година, Лувр годинава повторно се најде на врвот на листата. Музејот Лувр во Париз минатата...

Општина Карпош објави втор конкурс за субвенции за купување велосипед

Од вчера, понеделник, 28 мај 2018 година, започна втората етапа за жителите на општина Карпош за аплицирање за субвенции за купување на нови велосипеди. По...

ВИДЕО: Shader е преносна сенка за лице совршена за на плажа

Замислете дека лежите на плажа, топло ви е и ви се чини дека лицето ќе ви се истопи под топлината на сонцето, а илјадници...

Heineken Hrvatska почна да произведува пиво на соларна енергија

Компанијата Heineken Hrvatska, на кровот на својот погон во градот Карловац инсталираше 1.380 соларни панели кои годишно ќе произведуваат околу 395.000 киловат часови електрична енергија,...

20% од Македонците со интернет пристап купуваат онлајн, најмногу облека и спортска опрема

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) објави дека подготвува сеопфатна анализа за е-трговијата во Македонија која ќе даде информации за навиките на македонските потрошувачи...

Starbucks затвори 8.000 кафулиња во САД

Компанијата ја објасни својата рестриктивна мерка заради обука на персоналот во расната толеранција. До овој потег дојде откако “Старбакс” постигна вонсудска спогодба со своите клиенти...

НАЈПОПУЛАРНИ